Næste udsendelse:

TV i dag

  • 23:50Stoltzes Naturperler - Enebærskoven (G)Følg med Michael Stoltze til det "oprindelige" Almindingen og se tormentil, enebær og springfrø.
  • 00:0022Nyheder (G)
  • 00:10Bornholm knokler - Victor Vask (G)Der knokles på livet løs på øens store vaskeri, og det, selvom det er en sløv periode. Der er vaskemaskiner på størrelse med biler, og så er der rigeligt at knokle med, fra tøjet kommer ind i den ene ende og ud i den anden.
  • 00:50Mellem os (G)Musikproducer James Thomas skal være med i juryen til det danske Melodi Grand Prix i 2020. Og Kim Bjelstrand har modtaget Danmarsk Idrætsforbunds æresdiplom. Mød dem begge i Mellem Os i aften.
  • 01:15Helt ærligt - Hvor hurtigt kører vi? (6) (G)Hvem er vi, alle os der bor i Hovedstadsregionen? Hvordan har vi det med maden, trafikken, motion, med jyske tilflyttere og i det hele taget med hinanden?
  • 01:35Krimimessen: Hans Jacob Helms (G)Hans Jacob Helms' seneste bog "De dødes Fjord" har fået fremragende anmeldelser og er solgt til filmatisering. Han er på regionernes scene på Krimimessen 2016 hos vært Søren Vesterby fra TV SYD.
  • 02:00Bornholm knokler - Gedebonde (G)Lykkelunds Gedemejeri starter tidligt. Næsten for tidligt, vil nogen sige. Vi er taget på landet for at prøve, hvordan livet som gedebonde er, når man også selv laver ost.
  • 02:30Mens du sover (5:12) (G)Vi er taget på natreportage for at møde nogle af dem der arbejder, mens du sover.
  • 03:00Flere sider af Erling Jepsen (G)Forfatter Erling Jepsen fortæller om sin bog "Hjertets dannelse".
  • 03:30Guld fra gemmerne (G)Guld fra Gemmerne besøger museer i hele Danmark. Denne gang besøger vi Varde, Herlufholm, Aars, Herning, Aabybro og Bagenkop.
  • 04:00Vild Med Dyr - Elektrisk ål (G)I VIld Med Dyr skal Anna Louise Tranæs Didriksen fodre den elektriske ål i Kattegatcentret, og der er kun en fornuftig måde at gøre det på - med stor forsigtighed.
  • 04:30Nationalpark Thy (33:52) (G)Naturprogram fra Nationalpark Thy
  • 05:00Fra lade til landevej - motorbøvl i Muleby (5:12) (G)I Ole Bramsgaards eget værksted i Muleby har han renoveret motoren til den gamle Ford Taunus 17M Deluxe. Nu skal den samles, og det er ikke så nemt, som man skulle tro. Heldigvis har han god hjælp, men mod mangelfulde leverancer kæmper selv guderne forgæves.

Resultater for TMB 2016

.

Største Fisk - total

PlaceringVægtPointFanget afLandBådnr.BådnavnFanget dag
120,690217Simo Koskinen240East Finland Trolling 23
220,650216Kim Christiansen434Murerbaljan4
317,280183Rudi Andreasen211Team Dresen 4
416,700177Krzysztof Gryniewicz196TEAM GRYNIO3
516,480175Benny Åström298H2Å3
615,230162Peter Jessen370Team Grizzly3
715,080161John Jensen364Team Såhugdog2
815,060161Jürgen Kramer226Magolves4
914,950160Steve Slättmyr251Team Slivovitz Tuc4
1014,930159Frederik Jørgensen283aquaholic3
1114,510155Erik Österplan353Team Bertan4
1214,100151Brian Sigsgaard128Falkor4
1313,860149Andrzej Zdun193Stella4
1413,850148Jens Wang288MARTHA3
1513,830148Knut Einar Havn133A-Team trolling3
1613,680147Cato Pettersen156Team Nårje 24
1713,440144Peter Morel103Team NO-Luck3
1813,430144Jens Larsen228askeladen4
1913,270143Mads Hartvig Petersen205Tøsen4
2013,150142Kent Nielsen359Tøffe2
2113,120141Linda Antvorskov Larsen373A.P. Julica3
2213,090141Jan Noack176Trollingfischer3
2313,030140Kim Nielsen435GADDIS3
2413,020140Mike Pedersen144Team Uschi4
2512,970140Benny Marker343Strit3
2612,960140Jørgen Wolner395MIT BÆST3
2712,940139Pekka Karttunen231FCF (Finnish Charter Fishing)/ Tärppi 13
2812,890139Jes Breckling339Molly3
2912,870139Peter Nørholm344Else4
3012,760138Brian Petersen234Team Thai2
3112,720137Peter Lindström202Team Gladsax2
3212,700137Juha Kangaspunta250Satunnaiset Saaliir 2 / Raymarine Finland3
3312,470135Poul Sørensen184Hannepigen3
3412,330133Henrik Hansen140Miss Quick4
3512,330133Torben Pallis454Rivalen3
3612,125131Kamil Kostecki399PROXIMA CENTAURI3
3712,070131Henrik Danielsson351Dunken jr/Trassel2
3811,885129Cato Pettersen156Team Nårje 23
3911,850128Joachim Gustafsson401No shit on the dragon3
4011,780128Christian Buus206Jaws1
4111,680127Søren Andersen241Zanadu3
4211,640126Esa Hahtala231FCF (Finnish Charter Fishing)/ Tärppi 13
4311,580126Johnny Rasmussen199Team Scumbag2
4411,550126Kamil Kostecki399PROXIMA CENTAURI2
4511,300123Ville Ohra336Big Fish Leganda4
4611,190122Anette Kragh435GADDIS3
4711,170122Hans-Henrik Pedersen197Team Helle3
4811,100121Carsten Schou169Charstine4
4911,090121Krister Karlsson106Wildwater Per2
5011,080121Jari Havusalmi388Team Pancho Villa4
5111,020120Christian Parchmann310Team Ahab4
5211,000120James Martin Hansen386Team KOSTEN1
5310,850118Thorbjørn Andersen133A-Team trolling2
5410,840118Ingemar Olsson356Jeanneau Merry fisher 6053
5510,830118Hasse Metsänperä401No shit on the dragon4
5610,810118Preben Bach Sørensen180M/S Kirstine3
5710,725117Linda Jessen108Team Lima3
5810,720117Henrik Helgotsson114Team Roger3
5910,715117Kim Christiansen434Murerbaljan3
6010,700117Jakob Brun222Team Blue Bird4
6110,650116Mikael Eriksson406Team Piggarna3
6210,490115Morten Pedersen144Team Uschi4
6310,490115Hans Gustafsson333Team Kocken Växjö 3
6410,485115Timo Piiroinen201AF4
6510,450114Micke Svehn257Abels Salmoncatcher4
6610,350114Timo Helle445wctt1
6710,280113Brian Brangstrup396Team Brisling4
6810,275113Hans Gustafsson457Team Laxhugget4
6910,240112Morten Blix246Team Hotshots1
7010,235112Søren Arnvig Andersen154Aquaholic3
7110,175112Anders Johansson307Team CAMYTI/SUZUKI3
7210,160112Bernd Sennewald295Team Bejo3
7310,095111Marko Hyvönen201AF3
7410,070111Hasse Metsänperä401No shit on the dragon3
7510,030110John Jensen364Team Såhugdog2
769,975110Juha Virnes404Jäykät Pojat3
779,960110Anders Bovien462Team POPEYE2
789,930109Krzysztof Gryniewicz196TEAM GRYNIO2
799,900109Brian Hansen138Team Lunddal3
809,870109Roger Hägghult298H2Å3
819,790108Johnny Regnarsson151team sille2
829,710107Joakim Svensson375DREAM TEAM3
839,705107Allan Nielsen247TEAM ESKO3
849,695107Juha Virnes404Jäykät Pojat4
859,640106Lasse Landberg275Team-Mjølner2
869,625106Lasse Ragnarsson190Garmin Sweden2
879,600106Mikko Hirvonen207East Finland Trolling 14
889,570106Mikkel Mortensen437Jeru III4
899,555106Lassi Sorri174Team Riitasointu/Simrad 3
909,450104Aleksander Degvold120Team Eidsvoll Trolling2
919,425104Rasmus Almbjørn364Team Såhugdog2
929,400104Henrik Helgotsson114Team Roger1
939,365104Jacob Pedersen413magda3
949,300103Henrik Winther115Team Bowi1
959,275103Jarle Olsen223Team Blega2
969,210102Mathias Jessen144Team Uschi3
979,160102Tonny Deneke290TEAM DENEKE3
989,140101Andy King Nielsen273kutter else2
999,020100Rene Jensen116off duty2
1008,965100Jan Noack176Trollingfischer2
1018,91599Anders Salling155Team Mannik3
1028,81098Mads Hartvig Petersen205Tøsen3
1038,80598Jukka Kontkanen207East Finland Trolling 13
1048,74097Matthias Schmidt433Just Smile4
1058,70597Peter Morel103Team NO-Luck4
1068,68597Jan Noack176Trollingfischer4
1078,66597Carsten Schou169Charstine3
1088,66097Jani Forss111Shark / Raymarine Finland3
1098,59096Martin Fessel326Team Fessel3
1108,56096Lasse Wolhaug156Team Nårje 22
1118,53595Jan Larsen232Team Larsø3
1128,52595Pauli Kolsi289Satunnaiset Saaliit 1 / Navico4
1138,48095Lasse Nielsen395MIT BÆST2
1148,43094Martin Rud Blomquist417sukai3
1158,42094Jari Havusalmi388Team Pancho Villa1
1168,40594Jari Havusalmi388Team Pancho Villa1
1178,37594Rasmus Almbjørn364Team Såhugdog4
1188,37094Martin Odde465Team Thyboerne - Alluette3
1198,36594Bernt-Ove Sandsjö353Team Bertan3
1208,35094Vidar Andersen 170Team Andersen 3
1218,34093Ville Rissanen122FAT Bastards2
1228,33593Marianne Dalberg-Pedersen198Baron4
1238,28593Håkan Lago239Team Lago2
1248,25593Jesper Farcinsen377Blinkern4
1258,21592Helle Foght197Team Helle4
1268,21092Pekka Karttunen231FCF (Finnish Charter Fishing)/ Tärppi 12
1278,21092Jonas Lundblom375DREAM TEAM3
1288,20092Tomas Medin153Team King Size Beason3
1298,15592Michael Kvistholm269Cookie3
1308,14091Thomas Johansson125Team Madlyckan3
1318,10091Tomas Medin153Team King Size Beason4
1328,05090Tommy Tjørnlund346Team Maja4
1338,02090Jeannette Gram Hüttel304Sjøbergs havfruer - EMMA3
1347,97590Andreas Jansson244Team De Gule2
1357,95590Brian Mortensen199Team Scumbag3
1367,94589Jes Kristensen141Søløven3
1377,93589André Rothe467Puffin3
1387,84088Morten Jensen268Team Fjolle2
1397,79088Roger Larsson114Team Roger2
1407,78088Janne Virtanen289Satunnaiset Saaliit 1 / Navico4
1417,74587Martin Friis Jørgensen346Team Maja2
1427,73087Kim Christiansen434Murerbaljan1
1437,72087Ella Andén259SFFF4
1447,68087Tim Sommer273kutter else3
1457,67087Morten Østergaard284LIMO4
1467,67087Krzysztof Wielopolski407TUNA2
1477,66587Patrik Lindell227GRÖSTORP SALMON HUNTERS4
1487,60086Jens Ipsen411Lærken4
1497,56586Krister Karlsson106Wildwater Per4
1507,56586Veikka Johansson240East Finland Trolling 22
1517,56586Benny Marker343Strit3
1527,56086Lasse Wolhaug156Team Nårje 24
1537,50585Steve Slättmyr251Team Slivovitz Tuc4
1547,49085Krzysztof Wielopolski407TUNA3
1557,47585Hans Bruhn351Dunken jr/Trassel2
1567,47085Mike Pedersen144Team Uschi3
1577,46085Jan Noack176Trollingfischer2
1587,45585Henning Wolder415Jane3
1597,45084Per Karlsson190Garmin Sweden1
1607,44084Mika Virnes404Jäykät Pojat3
1617,39584Johnny Nielsen141Søløven2
1627,39084Søren Trampedach Grodt-Andersen340Team Master Baiter2
1637,36084Martin Sethman227GRÖSTORP SALMON HUNTERS4
1647,35584Erik Bach Sørensen180M/S Kirstine4
1657,34083Jukka Saastamoinen207East Finland Trolling 13
1667,31583Pyta Schow Hansen304Sjøbergs havfruer - EMMA3
1677,30083Lars Thisted104Dorthe1
1687,27083Ole Sand Jacobsen302Filippa4
1697,26583Thomas Holstein Bech109Team Snille3
1707,26583Mihail Zarshki447Team Onega1
1717,24582Rami Pajukoski231FCF (Finnish Charter Fishing)/ Tärppi 13
1727,22582Jukka Saastamoinen207East Finland Trolling 14
1737,21582Henrik Pettersson258Team Ryssby3
1747,20582Preben Bach Sørensen180M/S Kirstine3
1757,19582Jonas Eriksson106Wildwater Per4
1767,17582Rene Trans137TEAM Wienke 2
1777,16582Mihail Zarshki447Team Onega4
1787,16082Tomi Kolsi289Satunnaiset Saaliit 1 / Navico3
1797,15082Simo Koskinen240East Finland Trolling 23
1807,13081Jesper Pedersen319LODKA2
1817,12581Ole Worm Nilsen367Team Garmin 1 DK3
1827,09081Rene Jensen116off duty3
1837,08081Jesper Bruun Christensen340Team Master Baiter2
1847,07581Claus Stær160SEP1
1857,07081Mikko Hirvonen207East Finland Trolling 12
1867,07081Ville Ohra336Big Fish Leganda3
1877,06581Mikkel Østergaard284LIMO4
1887,03580Jørgen Wolner395MIT BÆST4
1897,00080Bjarne W. Blomquist417sukai2
1906,98080Per Stengade347Stengade3
1916,97580Jonas Nilsson 259SFFF1
1926,96580Filip Nielsen243Team Bubbles3
1936,94079Knut Einar Havn133A-Team trolling1
1946,94079Per Bovien462Team POPEYE4
1956,91579Mikko Hirvonen207East Finland Trolling 12
1966,91579Sami Heiskanen250Satunnaiset Saaliir 2 / Raymarine Finland3
1976,84578Jim Persson453Team Bistro2
1986,83078Anders Oldenburg220WildWater Lars3
1996,82578Joonas Raunio174Team Riitasointu/Simrad 3
2006,82578Dennis Faerden351Dunken jr/Trassel3
2016,73077Jonas Lundblom375DREAM TEAM3
2026,72577Stefan Åberg220WildWater Lars4
2036,72577Jens Gøth370Team Grizzly4
2046,72577Lasse Nielsen395MIT BÆST3
2056,70577Brian Petersen234Team Thai3
2066,69077Sebastian Olsson356Jeanneau Merry fisher 6053
2076,68577Michael Nielsen221team fynboen2
2086,68077Mikael Medin153Team King Size Beason1
2096,67577Annette Jensen162Team Free-Time2
2106,67577Jakob Olsen330BB2
2116,66077Aleksander Degvold120Team Eidsvoll Trolling4
2126,65076Seppo Sorri174Team Riitasointu/Simrad 3
2136,63076Sune Nordberg225Missen 32
2146,63076Kristofer Larsson244Team De Gule3
2156,63076Per Stengade347Stengade1
2166,60076Kim Christiansen434Murerbaljan3
2176,58576Lars Dreyer Jensen344Else4
2186,54575Tim Larsen149Louise II1
2196,54075Erik Bach Sørensen180M/S Kirstine3
2206,51575Kristian Jensen282Gomilla4
2216,51075Jes Breckling339Molly2
2226,48575Matti Piironen402Maranello Fishing Team2
2236,47575Richard Horvath266Team Nonne3
2246,46575Matthias Schmidt433Just Smile1
2256,45074Eero Tiainen240East Finland Trolling 23
2266,45074Bent Hytholm347Stengade2
2276,41574Brian Mortensen199Team Scumbag2
2286,40574Kristoffer Esko206Jaws1
2296,39574Eero Tiainen240East Finland Trolling 23
2306,39074André Rothe467Puffin4
2316,38574Thomas Ericsson227GRÖSTORP SALMON HUNTERS1
2326,38074Morten Østergaard284LIMO3
2336,37574Seppo Kautto233Liisa 23
2346,29573Frank Ronny Johansen133A-Team trolling2
2356,27573Mikkel Østergaard284LIMO2
2366,24572Andreas Sundberg220WildWater Lars4
2376,24572Kristofer Larsson244Team De Gule2
2386,20072Timo Piiroinen201AF2
2396,17572Einer Meling118Frøken LATE3
2406,17572Håkan Lago239Team Lago4
2416,17572Kristofer Larsson244Team De Gule4
2426,12571Timo Kokkonen404Jäykät Pojat4
2436,11571John Pedersen115Team Bowi3
2446,10571Jesper Mortensen151team sille4
2456,10071Lasse Landberg275Team-Mjølner3
2466,07571Morten Andersen108Team Lima4
2476,07571Michael Møller213Vertigo2
2486,06571Paweł Grela188SALMON2
2496,06571Krzysztof Wielopolski407TUNA2
2506,06071Tommie Magnusson114Team Roger2
2516,05070Mikael Medin153Team King Size Beason3
2526,03070Jeannette Gram Hüttel304Sjøbergs havfruer - EMMA4
2536,02570Antti Haikka174Team Riitasointu/Simrad 2
2546,01070Steve Slättmyr251Team Slivovitz Tuc4
2555,99570Sami Heiskanen250Satunnaiset Saaliir 2 / Raymarine Finland2
2565,99570Timo Helle445wctt2
2575,99070Merete Raith269Cookie3
2585,98070Thomas Ericsson227GRÖSTORP SALMON HUNTERS1
2595,95570Janne Virtanen289Satunnaiset Saaliit 1 / Navico3
2605,95570Thomas Matschofsky403HOOK2
2615,93069Tommie Magnusson114Team Roger1
2625,91569Marko Saxell250Satunnaiset Saaliir 2 / Raymarine Finland3
2635,91069Christer Widegren439MJ3
2645,89069Rasmus Almbjørn364Team Såhugdog3
2655,86569Jens Wang288MARTHA3
2665,84568Jan Jørgensen287sølvskæl3
2675,79568Henrik Ås298H2Å4
2685,74567Anders Jakobsson153Team King Size Beason3
2695,73067Aleksander Degvold120Team Eidsvoll Trolling2
2705,70067Eero Tiainen240East Finland Trolling 24
2715,69567Flemming Snowman367Team Garmin 1 DK2
2725,67067Lutz Arnolds323Arcturus2
2735,66567Henrik Ås298H2Å1
2745,64566Sten Petersen454Rivalen2
2755,62066Johnny Høgli175Team No Fish2
2765,61566Vidar Andersen 170Team Andersen 1
2775,61566Seppo Kautto233Liisa 24
2785,58566Pyta Schow Hansen304Sjøbergs havfruer - EMMA4
2795,58566Joachim Gustafsson401No shit on the dragon3
2805,58066Jens Wang288MARTHA2
2815,57066Conny Eliasson161Team Nissaryd/Bluebird3
2825,52565Morten Østergaard284LIMO1
2835,51565Mihail Zarshki447Team Onega4
2845,50065Bo Møller411Lærken4
2855,49065Jimmy Andersen241Zanadu2
2865,46065Jes Breckling339Molly1
2875,43064Steen Anderson152Team Snigeren3
2885,42564Antti Haikka174Team Riitasointu/Simrad 3
2895,42064Peter Morel103Team NO-Luck3
2905,40564Rami Pajukoski231FCF (Finnish Charter Fishing)/ Tärppi 14
2915,37564Tommie Magnusson114Team Roger3
2925,37564Daniel Mickelsson191Team OneEye Grinders3
2935,36564Rune Kath355Team MP1
2945,36564Kenny Olsen431Samos4
2955,33563Richard Horvath266Team Nonne2
2965,30563Peter Lindström202Team Gladsax4
2975,27563Martin Sethman227GRÖSTORP SALMON HUNTERS3
2985,27563John Haakonsen360Team Fru Madsen 2
2995,25062Timo Piiroinen201AF2
3005,24562Jan-H. Unterberg310Team Ahab3
3015,23062Andrzej Zdun193Stella3
3025,20562Casper Jacobsen165cheetah3
3035,17062Rasmus Almbjørn364Team Såhugdog3
3045,16562Timo Piiroinen201AF1
3055,14061Roger Fogelström257Abels Salmoncatcher2
3065,11061Thomas Rothe Wollny318Skumfidusen2
3075,08561Mikkel Mortensen437Jeru III4
3085,03060Krzysztof Gryniewicz196TEAM GRYNIO1
3094,93659Patrik Månsson456Team Månsson/Abu-Garmin4
3104,85659Johnny Nielsen141Søløven4
3114,77558Andreas Sundberg220WildWater Lars4
3124,76058Claus Poulsen381Team Pinta4
3134,71057Bent Hytholm347Stengade4
3144,68057Joakim Svensson375DREAM TEAM3
3154,67857Matthias Schmidt433Just Smile1
3164,66457Mats Hagberg167Team Hagberg2
3174,64456Sami Heiskanen250Satunnaiset Saaliir 2 / Raymarine Finland3
3184,59656Filip Nielsen243Team Bubbles4
3194,59056Knut Einar Havn133A-Team trolling4
3204,56056Lars-Åke Allard406Team Piggarna3
3214,40454Helle Foght197Team Helle2
3224,12251John Nielsen418Marthe ll2
3234,04450André Rothe467Puffin3
3243,88649Jan Grænge421Team Grænge3