Næste udsendelse: 15:30 14Nyheder (G)

TV i dag

  • 15:3014Nyheder (G)
  • 15:38Vejret i aften (G)
  • 16:0014Nyheder (G)
  • 16:08Vejret i aften (G)
  • 16:3014Nyheder (G)
  • 16:39Vejret i aften (G)
  • 17:0017Nyheder
  • 17:04Vejret i morgen
  • 17:05Mellem os (G)Der er hunde på programmet, når Kato og Aqua med ejere skal vise, hvordan man bliver en prisvindende hund. Michael S. Thorsen skal også i studiet og fortælle om nye fund ved Vasagård, der er med til at ændre forståelse af Vasagård.
  • 17:35Humor Akademiet - Smilets diplomati (G)På Folkemødet 2018 havde TV2 Regionerne en scene foran Grønbech Hotel i Allinge, hvor alle gæsterne skulle forholde sig til den danske humor. Ambassadørerne fra Frankrig, Francois Zimeray, og fra USA, Carla Sands, får en snak om humor i vores tre lande.
  • 17:55Fantastiske fællesskaber - Bornholms Frivillige Samaritter (G)
  • 18:0018Nyheder
  • 18:04Vejret i morgen (G)
  • 18:05Sådanmark (G)De bedste historier fra hele Danmark og dagens medvært: Anna Bogdanova
  • 18:35Sprogblomster (G)Joakim Tranberg har atter fået bornholmsk muld under fødderne, når han går i studiet som ny vært på TV 2/Bornholms sprogquiz. Blandt quizdeltagerne er der såvel nye som gamle ansigter, men som altid er det det bornholmske sprog, der er omdrejningspunktet.
  • 19:3019.30Nyheder
  • 19:40Kulturreportagen - Bjarke Mogensen I denne udgave af Kulturreportagen har vi fulgt den verdenskendte accordionist Bjarke Mogensen tilbage til sin fødeø Bornholm, hvor han spiller til Bornholms Musikfestival.
  • 19:47Fantastiske fællesskaber - Bornholms Landboungdom (G)
  • 19:49Vejret i morgen (G)
  • 19:50Helt ude i skoven I de bornholmske skove har der siden 2009 kørt et projekt mellem Bornholms Regionskommune og Naturstyrelsen på Bornholm. Skovhjælperprojektet skal være med til at oprette arbejdspladser til udviklingshæmmede borgere på Bornholm, og udvikle deres faglige og sociale kompetencer.
  • 20:20Mellem osSteen Jespersen er ny direktør hos Svaneke Bryghus, og han kommer og fortæller om starten hos bryggeriet bag Svanekeøl. En af Danmarks førende mandlige sexologer - Jakob Olrik - gæster også studiet, da han er aktuel med to foredrag på Bornholm.
  • 20:50KulturkalenderenVi ser nærmere på ugens kulturelle begivenheder.
  • 20:55Fantastiske fællesskaber - Bornholms Landboungdom (G)
  • 20:58Vejret i morgen (G)
  • 21:00SådanmarkDe bedste historier fra hele Danmark og dagens medvært: Anna Bogdanova
  • 21:30Menneskebiblioteket - autist (G)Det kan både være ensomt og slidsomt at være anderledes, fortæller den 31 årige autist Adam Meile i denne episode af ”Menneskebiblioteket”.
  • 21:57Fantastiske fællesskaber - Bornholms Landboungdom (G)
  • 22:0022Nyheder
  • 22:09Vejret i morgen (G)
  • 22:10Kulturreportagen - Bjarke Mogensen (G)I denne udgave af Kulturreportagen har vi fulgt den verdenskendte accordionist Bjarke Mogensen tilbage til sin fødeø Bornholm, hvor han spiller til Bornholms Musikfestival.
  • 22:15Helt ude i skoven (G)I de bornholmske skove har der siden 2009 kørt et projekt mellem Bornholms Regionskommune og Naturstyrelsen på Bornholm. Skovhjælperprojektet skal være med til at oprette arbejdspladser til udviklingshæmmede borgere på Bornholm, og udvikle deres faglige og sociale kompetencer.
  • 22:45Mellem os (G)Steen Jespersen er ny direktør hos Svaneke Bryghus, og han kommer og fortæller om starten hos bryggeriet bag Svanekeøl. En af Danmarks førende mandlige sexologer - Jakob Olrik - gæster også studiet, da han er aktuel med to foredrag på Bornholm.
  • 23:15Kulturkalenderen (G)Vi ser nærmere på ugens kulturelle begivenheder.
  • 23:30Sådanmark (G)De bedste historier fra hele Danmark og dagens medvært: Anna Bogdanova
  • 23:58Fantastiske fællesskaber - Bornholms Landboungdom (G)
  • 00:0022Nyheder (G)
  • 00:10Møde i Region Hovedstaden d. 21. august 1. del (G)
  • 02:00Møde i Region Hovedstaden d. 21. august 2. del (G)
  • 02:15Møde i Region Hovedstaden d. 21. august 3. del (G)
  • 04:30Mellem os (G)Steen Jespersen er ny direktør hos Svaneke Bryghus, og han kommer og fortæller om starten hos bryggeriet bag Svanekeøl. En af Danmarks førende mandlige sexologer - Jakob Olrik - gæster også studiet, da han er aktuel med to foredrag på Bornholm.
  • 05:00Sådanmark (G)De bedste historier fra hele Danmark og dagens medvært: Anna Bogdanova

TMB 2018 resultater

.

Resultat dag 2

PlaceringBådnr.BådnavnSkipperLandPoint denne dagAntal fisk vejet lige nu
1239Team GladsaxAndreas Ander3764
2324SåhugdogJohn Jensen3524
31242 och en halv GlennJonas Lidberg3304
4162Vertigo/SIMRAD ProstaffThomas Christensen3284
5234Team Bengan BoysFredrik Pettersson3103
6412Team Garmin 1Ole Worm2953
7173Garmin/Maranello Fishing TeamMatti Piironen2943
8237Fjollegøj 2Thomas Broe Christensen2883
9222RodmanLars Hedberg2682
10288Team RogerRoger Larsson2602
11250GarminSøren Vesth2132
12325Team WahooBjørn Petersen2092
13303ViljahAndreas Johansson2022
14413PoseidonRonni Detlefsen1952
15215uschiMorten Pedersen1831
16156BelugaTimo Wagner1792
17228Team FestusArve Magnar Bakken1762
18460KBKim Bernhart1671
19322Team hustlerHenrik Jensen1611
20296Team SSBAJonas Eriksson1572
21259Team Original CleeningJoona Partanen1561
22440Team Master BaiterJesper Bruun Christensen1562
23188TimelessBjörn Straßburg1552
24194TrollingfischerJan Noack1521
25309Garmin SwedenPer Karlsson1522
26433Satunnaiset Saaliit 2Sami Heiskanen1421
27438Team JackpotMika Kärkkäinen1412
28183Team BøjdenLasse Funder1382
29333TAZKim Mortensen1381
30153Team LimaLinda Jessen1301
31106Lille MyKenneth Madsen1261
32397Team KleisSøren Kleis1231
33415MilouJan Brochmann1211
34411Splid og spektakel Andy Nielsen1202
35134KING SIZE BEASONMikael Medin1152
36122ArcturusLutz Arnolds1111
37236ThillerJesper Thil1111
38114DZIGIHarri Malmberg1091
39319don olsenMikael Olsen1051
40242SølvskælJesper Stig Andersen1011
41416LauNanMartin Hansen991
42276Team MjosaJohnny Nohr971
43127PropellTom Høgseth951
44223Biggan 4Niels Sörensen941
45245MarthaNils Wang921
46380TEAM MPMichael Jørgensen911
47211Beason 690Henrik Filipsson901
48232Bubbles Filip Nielsen891
49298HilluFriedrich Schramm891
50388Team dunken/TRASSEL Henrik Danielsson891
51304LillefodPreben Finne881
52280Team GryErling Petersen871
53379Diva 4Kaj Frederik Wohlfeldt861
54231FalkorClaus Sigsgaard841
55255TEAM NO FISHJohnny Høgli811
56311Team HorkenTrond Lindvik811
57386PielenJesper Piel-Steenberg801
58123JukamaMarcel Winkel791
59197Baltic NomadKay Schmidt781
60370Team BlegaAslak Brækken781
61427Team SimradPauli Kolsi781
62256Team TokiThomas Hjorth741
63461SallijoJan Kohlmetz741
64113Fru zeemann Michael Zeemann731
65453Team IBAREnes Drekovic731
66258team +60Finn Klement721
67306Trolling Team ThorningJesper Rasmussen721
68347No shit on the DragonJoachim Gustafsson701
69400ViborgMichael Viborg701
70110ronsonRonni Lyhne691
71120StrikerGordon Poppe691
72244Team Snigeren Steen Schmidt Andersson691
73463Kutter ElseNick Hansen691
74233LærkeJohn Dandrade671
75181Team BaktusKenneth Bang651
76261TEAM HONDA SHOPPENPeter Stick651
77104TITROLejf Kofod Pedersen641
78171JawsPeder Elberg641
79178Team FilippaBrian Bayer641
80344Just SmileMatthias Schmidt641
81346RACCOONIreneusz Fiszer641
82248TraumschifferStefan Gnefkow631
83465Eastside II - Diabolical IIMark McClutchey631
84151JoGiJohn Thomsen601
85204Hanne 4. Raymarine DanmarkHenrik Biilmann 601
86182Team CapeCamilla Tillberg591
87251HawiMarinero Team PolandHenryk Wilkocki571
88163Shark / Raymarine FinlandMarko Airola511
89100Team HagbergMikael Hagberg00
90101Team BarracudaFlemming Jensen00
91105Team Screemin ReelIvar Mellemstuen00
92108Team MannikMartin Mannik00
93111Team NybølleJesper Brauer00
94112Team AhabChristian Parchmann00
95115TøsenBruno Hartvig Petersen00
96116StengadePer Stengade00
97117Miss QuickHenrik Hansen00
98121Tøffe 5Bruno Jensen00
99125Team WildeTuomo Kuusijärvi00
100126team dumboSteffen Grams00
101128GallusClaus Sørensen00
102129Karsten Grøndahl Andersen00
103131NadiaJesper Røygaard00
104132YELLOWFINGerd Huthwelker00
105133Team JopiJohn Rasmussen00
106135VeronaPer Sjøstrøm00
107137SøløvenJohnny Nielsen00
108140RødhætteMads Roesen00
109141UlvenAllan Bentsen00
110145Team Syncro/HansenAtle Børke00
111146LODKAJesper Pedersen00
112148MulleJan Pedersen00
113149Team RonkedorsTroels Grønbæk00
114152JUKASøren Arnvig Andersen00
115155MatildeFrank Jørgensen00
116158Team ThyMorten Bonde00
117160Team MiljøRené Andersen00
118164OldemorDaniel Dahl Christensen00
119165First LadyFrank Schnuchel00
120166Simone/SIMRAD ProstaffAllan Nielsen00
121168Team Trømborg NorwayAlexander Graarud00
122169Team SilleJesper Mortensen00
123174Eastside - DiabolicalKim Finne00
124180SalarAllan Nørgaard00
125184Team Roger WatersPeter Wulff Nørholm00
126190TrollingkutterenSøren Melby Andersen00
127191Team Hotshots Stian Jerstad00
128193BossenDanny Peschinoff00
129199Team andersenVidar Andersen 00
130201Team Sofia/ Suzuki pro team Kim Storgård00
131202BaronSøren Dalberg-Pedersen00
132205ALBATROSHubert Zeuner00
133206Team Hillbilly TrollingKent Storbæk00
134207Puffin Andre Rothe00
135208Team2krogFlemming Jørgensen00
136210Team SallingeSøren Jensen00
137217GordonOve Gordon Pedersen00
138218FridaMartin Schousboe00
139221Team EmilieKristian Carøe00
140229Team LaxhuggetHans Gustafsson00
141230Frøken LATEEiner Meling00
142238Team GrizzlyJens Gøth00
143240Team 88an/Slaktarn Peter Jansson00
144246Team Lille MyJannick Jespersen00
145247Team MjølnerBjarne Eduard00
146257GRÖSTORPS SALMONHUNTERSMartin Sethman00
147260Team Nite Ize Abel Fishing Johan Abelsson00
148263A-Team Trolling Frank Ronny Johansen00
149268Team GrenlandPål Slåen00
150272TEAM MJMagnus Johansson00
151273Team PIGGARNAMikael Eriksson00
152274CharstineCarsten Schou00
153275Team HelleHans-Henrik Pedersen00
154279Team RosarnaBo Eriksson00
155286Team Fishing ToursAsk Peter Futtrup00
156290Team ÅlenSøren Halberg Rasmussen00
157291Team Blue BirdBrian Milkowski00
158299Team PCBLars Papp00
159312FinSilverFrank Linke00
160313DoggaAllan Jensen00
161314TøffeKent Nielsen00
162315Team UgglaConny Johansson00
163320KjøddtynjanFinn Andersen00
164326GondolenMichael Donstrup00
165329Fladen Fishing Pink LadyPierre Götesson00
166331MaLuAnders Troest00
167336CookieMichael Kvistholm00
168338Team SkrekkBjørn Østgaard00
169341Team TrolletDennis Helander00
170342NielsenMartin Rønne-Nielsen00
171343Team Walker AxelLeif Andersson00
172348TEAM BOWIHenrik Winther00
173351Team Olsen / ChristineBernt Olsen00
174352Team ZorroJanne Lund00
175353Abel 2Ronny Brännström00
176356Lille LyPreben Braagaard00
177357Team BertanBernt-Ove Sandsjö00
178359Team F.jolleMaks Jensen00
179361DryadenJohn L. Christensen00
180364TEAM CAMYTI/SUZUKIPeter Johansson00
181365Team PintaClaus Poulsen00
182367TEAM ALOHAHans-Erik Martinsson00
183368TechnoTrollNils Andre Eigeland00
184369TIARABruno Zommers00
185371JaneJørgen Mandsberg00
186372Team Fru MADSENJan Rasmussen00
187373MIT BÆSTLasse Nielsen00
188374TEAM MUSRasmus Olsen00
189376Team DelfiHenning Larsen00
190381Dragon FlyBill R. Hansen00
191389StumpenKim Petersen00
192392Kiwi/Lowrance ProstaffKim W. Hansen00
193393Team tpBenni Pedersen00
194398Black BirdKim Nielsen00
195401SamysEgon Mortensen00
196403Murerbaljan 2Ole Madsen 00
197406Team EriksenLars Eriksen00
198407StilladspladenMorten Gammelgaard00
199408SUNRIDERHans Henrik Reinewald00
200409zanaduSøren Andersen00
201418LærkenJens Ipsen00
202419SkumfidusenLars Hattesen00
203424Team Månsson/Abu-GarminPatrik Månsson00
204425KOSTENMichael Eriksen00
205426StarcraftPeter Enghoff Olsen00
206431Team PernilleSøren clement Nielsen00
207435Sille-hejBjarne Holmgaard00
208436TigerfiskenTed Anderses00
209441fliurTeddy Attle00
210442SushiCliff Hofman00
211445Decibel IIMorten Gram00
212446Decibel Matias Gram00
213449Just Reel Laks InJanus Vedel00
214450Team JoanneJohn Pedersen00
215452Team DenekeTonny Deneke00
216455SharkPeter Pedersen00
217458Team CilleSøren Seneca00
218459BarkOle Weel Jensen00
219462team brislingBrian Brangstrup00
220468Team Pancho VillaJari Havusalmi00