 Dansk Folkeparti er ikke glad for udsigten til, at Havørnen forsvinder fra Østersøen.
Hvis Havørnen bliver nedlagt fra nytår, vil det tage længere tid at komme frem til for eksempel en stor miljøkatastrofe på vandet. Det er Dansk Folkeparti ikke spor tryg ved.
- Det er den forkerte vej at gå. Når vi vil bruge ny teknologi, er det fordi det skal være hurtigere, smartere og bedre. Her har jeg en bange anelse om, at det kun gælder om at spare penge, og så giver man en dårligere service, siger Jørn Dohrmann, fiskeriordfører for DF og formand for Folketingets fødevareudvalg.
Han kan endnu ikke sige, at DF vil stemme imod at nedlægge Havørnen. Det kommer an på forhandlingerne om den samlede finanslov. Loven bliver førstebehandlet i Folketinget på tirsdag.
I første omgang vil Jørn Dohrmann nævne sine betænkeligheder omkring Havørnen over for DF's finanslovsforhandler, Kristian Thulesen Dahl.
- Vi er nødt til at få grundigt undersøgt, hvad det vil få af konsekvenser for trygheden til søs, hvis man nedlægger Havørnen, siger Jørn Dohrmann.
Dansk Folkeparti mener også, at 15 arbejdspladser er mange på Bornholm.
- Her er der nogle arbejdspladser, som vi skal værne om. De kan måske også løfte nogle andre opgaver, siger Jørn Dohrmann. |