Dokumentarserie om den kolde krig

TV 2/Bornholm præsenterer en ny, stor dokumentarserie om Den Kolde Krig og Bornholm. Serien, som har fået titlen ”Vagthund ved Jerntæppet”, består af ni afsnit, og sendes fra tirsdag den 6. september. Se dem her (et år efter udsendelsen):


Tv-serien er et dybdegående tilbageblik på en periode, hvor kampen mellem supermagterne satte sit præg på almindelige menneskers hverdag over hele kloden – også på Bornholm som lå direkte op ad Jerntæppet. Den internationale konflikt påvirkede livets gang på øen som følge af vores udsatte position. En position der måske var mere udsat, end de fleste anede eller tænkte på.

”Vores ø VAR frontlinjen. Danmark og især Bornholm var i høj grad øretævernes holdeplads i tilfælde af, at konflikten mellem Øst og Vest brød ud i lys lue under Den Kolde Krig”, siger redaktionschef på TV 2/ Bornholm Árni Gregersen. ”Gudskelov kom det aldrig dertil, men i dag er det spændende at høre om, da det er en del af vores historie og selvopfattelse her på øen”, tilføjer han.

”Vagthund ved Jerntæppet” består af ni afsnit på ca. et kvarters varighed, og det er særdeles interessant stof, lover TV 2/Bornholm. Der er lagt et stort arbejde i at finde frem til de mange koldkrigs-historier.

Blandt de spændende historier er blandt andre beretningen om de russiske specialstyrker, som formodes at have opereret på øen i træningsøjemed i 1970’erne. Seerne kan også glæde sig til at høre om den store beredskabssum på 100 millioner kroner, som lå gemt et hemmeligt sted på Bornholm i tilfælde af at øen blev afskåret fra omverdenen i en krig.

I serien medvirker blandt andre pensioneret major Poul A. Pedersen, tidligere hjemmeværnsmand Jørnn Lou Møller, kommandørkaptajn Carsten Schmidt, major Erik A. Larsen, hjemmeværnsmand Steen Paldan, pensioneret læge Tage Voss, forfatter Hansaage Bøggild og selvfølgelig detaljernes mester, pensioneret major Holger Valdemar Jørgensen, som ofte har holdt foredrag om Bornholms historie.

Serien er skabt gennem et helt års arbejde, og materialet er så omfattende og værdifuldt at optagelserne er blevet kopieret og opbevares på to forskellige adresser. TV 2/Bornholm modtager i øvrigt stadig gerne gammelt
billedmateriale fra Den Kolde Krig, som private bornholmere måtte ligge inde med.

Bag ”Vagthund ved Jerntæppet” står fotograf og klipper Peter Dalby Madsen samt tilrettelægger og journalist Tor Stenstrop. De to stod også bag TV 2/Bornholms serier ”Drengene fra Almegård” fra 2000 og ”Hvor Svært Ka’ Det Være”, som blev vist i 2004.

Den Kolde Krig, som den udspillede sig i Østersøen, kan genopleves fra tirsdag den 6. september kl. 19.30. Første afsnit handler om perioden fra 1945 til 1949, og behandler blandt andet bombardementet af Rønne og Nexø som et symptom på begyndelsen til Den Kolde Krig.

Kommentarer eller oplysninger til redaktionen bedes sendt på E-mail til koldkrig@tv2bornholm.dk

 

Vagthund ved Jerntæppet

 


I 1956 landede et polsk MIG-15 jetfly i Rønne Lufthavn med en pilot, som ville hoppe af. Det var den tredje i rækken af MIG jagerfly, som flygtede til Bornholm.


Bornholms Tidendes forside dagen efter at en ung polsk afhopper med en håndgranat havde tvunget et passagerfly ned på Bornholm. Det var i 1970.


Peter Dalby Madsen og Tor Stenstrop i arbejdet med serien.

Udskriv siden - TV 2/Bornholm - Brovangen 1 - 3720 Aakirkeby - Tlf. +45 5693 4200 - fax +45 5693 4205 - Skriv til redaktionen