"Mega nervepirrende" at skulle stemme første gang

kl. 19:25
Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

Når man skal sætte sit kryds for allerførste gang, kan der være meget at skulle tage stilling til. Og især offentlig transport på øen fylder hos de unge vælgere.

- Jeg er her, fordi jeg ikke har nogen idé om, hvad jeg vil stemme. Jeg har taget en kandidattest, og undersøgt nogle kandidater, men jeg vil vildt gerne høre, hvad de andre har at sige.

Sådan lyder det fra Amelia Widstrup, der går i 3.G på STX på Campus Bornholm.

Hun sidder blandt hundredevis af andre unge til Ungedebat, hvor repræsentanter fra de fleste politiske partier på Bornholm forsøger at få de unge til at stemme på netop deres parti.

Hendes klassekammerat, Katrine Strand, ser også frem til at høre, hvad politikerne har at sige.

- Jeg synes nogle gange, at unge mangler information om, hvad de forskellige partier står for, og hvad deres mærkesager er. Det tror jeg, at folk har brug for at vide noget mere om.

For Amelia Widstrup er den offentlige transport på Bornholm et emne, der ligger hende meget på sinde.

- Det var det, der gjorde, at jeg flyttede hjemmefra. Jeg flyttede til Rønne, fordi bustider og mødetider overhovedet ikke var i overensstemmelse. Og det var meget at bruge 1,5 til 2 timer for at komme hjem fra skole. Det var ikke optimalt for mig.

Til venstre sidder Katrine Strand, der bor Aakirkeby. Til højre sidder Amelia Widstrup. der måtte flytte til Rønne på grund af den offentlige transport på Bornholm.

Skal i stemmeboksen for første gang

Blandt publikum er der mange førstegangsvælgere.

- Jeg synes, at det er fedt. Jeg har glædet mig, siger Katrine Strand, og fortsætter:

- Jeg er rimelig sikker på, hvad jeg stemmer. Jeg har altid være meget inde i politik, så det er fint for mig at komme og høre om politik, for jeg synes, at det er spændende.

Amelia Widstrup er mere tøvende.

- Jeg synes, at det er mega nevepirrende. I starten havde jeg egentligt bare planer om at stemme blankt, fordi jeg ikke har været meget inde i politik, og ikke forstår det. Men nu glæder jeg mig til at sætte mig ind i det, og lære lidt om det.

På publikumsrækkerne sidder også to andre piger fra 3. G på STX, og de vil også gerne lære de bornholmske politikere bedre at kende.

- Der er jo mange forskellige valg, og nu er det første gang, at vi begge to skal stemme, så der er meget at sætte sig ind i. Og så er der også mødepligt, så vi skal lige som være her. Men det er også en god måde at få en større forståelse for det hele, siger Alma Hansen.

Vilma Andersen, der sidder ved siden af hende, er ligesom Amelia Widstrup optaget af den offentlige transport på øen.

- Også glæder jeg mig bare til se, hvordan politikerne fører en samtale. Hvad der er vigtigt for dem, og fornemme, hvad de står for.

Fra venstre sidder Alma Hansen, der bor i Poulsker. Fra højre sidder Vilma Andersen, der bor i Gudhjem.

Vil gerne lære mere om de enkelte partier

Da debatten er afsluttet er Amelia Widstrup og Katrine Strand glade for at have været med.

- Jeg synes, at de fik sat fokus på rigtig mange gode ting, fortæller Amelia Widstrup.

Hun er især glad for, at den offentlige transport blev debatteret:

- Det synes jeg var meget rart, for jeg håber ikke, at andre bliver nødt til at flytte hjemmefra, fordi bus og skoler tiderne ikke passer sammen.

Og det synspunkt deler Katrine Strand.

- Ja, de ramte jo de ting, som vi gerne vil have sat fokus på, især transport, siger hun og uddyber:

- Man kan godt få en bus, der passer til det første modul. Men skal du møde til andet modul, så skal du enten være her en time før eller en halv time efter. Og tiderne, når man skal hjem igen, - der passer de simpelthen ikke.

Og så er spørgsmålet jo, om dagens ungedebat, har fået de unge til at beslutte, hvem de vil give deres kryds.

- Du har hele tiden vist det, siger Amelia Widstrup og peger på Katrine Strand.

Ja, svarer hun bekræftende.

- Jeg vil ikke sige, jeg er sikker overhovedet, men jeg ved, at jeg har fået fravalgt nogen, som ikke bliver aktuelle for mig. Og så har jeg nogle bestemte personer og partier, som jeg rigtig gerne vil hjem og læse mere, afslutter Amelia Widstrup.

Lav vandstand giver håb om et frisk pust til Østersøens liv

DAT aflyste tre dage i streg - men er ikke bekymret

F35-fly spottet ved Bornholms Lufthavn

Folkemødet åbner for bookinger til sovepladser

Nudler tilbagekaldt grundet bakterier

Tyveri i Rønne Svømmehal

Vintertjenesten advarer om snefygning

Særlig gåtur samlede penge ind til Dyrenes Beskyttelse

Bornholmslinjen må undvære sædvanlig "Plan B", hvis stormen rammer

Glem alt om forår i marts, viser prognoser

34-årig sigtet for at køre bil i påvirket tilstand

Sne udfordrer afhentning af affald

Vejrudsigt

04 - 10
-6° 0 MM 5 M/S
10 - 16 -4° 0 MM 5 M/S
16 - 22 -5° 0 MM 2 M/S
22 - 04 -6° 0 MM 2 M/S
Kilde: MET Norge

Dit digitale aftryk

Vi indsamler information for at huske indstillinger, forbedre sikkerheden og analysere statistik. Vi sporer dig ikke systematisk på vores hjemmeside eller på tværs af andre hjemmesider og apps. Du kan altid ændre dit samtykke. Klik på detaljer, hvis du vil vide mere.

Du kan altid ændre dine præferencer senere.

Her kan du finde en oversigt over hvilke cookies vi potentielt sætter.
Du kan se flere detaljer om vores cookies her